11 Aralık 2016 Pazar

osmanlının yıkılmaması için çıkan fikir akımları

Değerli okurlarımız bu yazımızda Osmanlınınyıkılmaması için çıkan fikir akımlarını anlatacağım.
Osmanlıcılık fikir akımı, Osmanlı Devleti’nin bütün kurum ve kuruluşlarıyla modernize edilerek geçmişteki gibi ihtişamlı günlerine geri dönmesini sağlamaktır. Eleştiriye açık bir devlet anlayışında, adalet, hürriyet, eşitlik gibi kavramların öne çıkarılmasında çalışılmıştır. Genç Osmanlılar hareketi olarak bilinen bu hareketin temsilcileri, Ziya Paşa, Namık Kemal ve İbrahim Şinasi’dir.
İslamcılık fikir akımı, tek çarenin hilafetin sancağı altında ümmet olma şuuruyla bir arada parçalanmadan yaşamanın gereğini ortaya koymuştur. Fikir ve sanatta öne çıkmıştır. II. Abdülhamit’in bu akımı desteklediği bilinir. En önemli temsilcisi Mehmet Akif Ersoy’dur. İslamcılık, bozulan din anlayışının yeniden kitap ve sünnet doğrultusunda düzeleceği yönünde yayınlar yapan bir akımdır.
Türkçülük fikir akımı, Türk Milleti’nin gelenek ve göreneklerine sahip çıkılarak yaşatılacak bir Türk kültürü ile yeniden var olma mücadelesi vermenin etkileri olarak anlaşılmıştır. Milliyetçilik anlayışının ırkçı düşünce sistemine uyarlanmış halidir. En önemli temsilcisi Ziya Gökalp’tir.
Batıcılık fikir adımı, tamamen batı hukuk sistemini, batı fikir ve sanatını ve batı modern hayatını örnek alıp, Osmanlı Milleti üzerinde gerçekleştirecek bir devrim inancıyla savunulmuştur. Bir kısım aydınlar tarafından desteklenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder