4 Haziran 2016 Cumartesi

muhammed alinin hayatı

ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali, solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında yaşamını yitirdi. Ali uzun süredir Parkinson hastalığıyla savaşıyordu. NBC News kanalına konuşan aile sözcüsü Bob Gunnell, efsanevi boksörün öldüğünü doğruladı.
Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD'deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu. Aralık 2014'te ve Ocak 2015'te hastaneye kaldırılan Muhammed Ali'nin, geçen yılki rahatsızlığının idrar yolları enfeksiyonu olduğu belirtilmişti.

+42


Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de dünyaya geldi. Ailesi ona 19. yüzyılda köle ticaretine karşı olarak bilinen Cassius Marcellus Clay'in ismini vermişti. Küçük yaşlarda boksla tanışan Muhammed Ali, başarısı sayesinde kısa sürede National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi.
DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU, MÜSLÜMANLIĞI SEÇİP BOKSA ARA VERMEK ZORUNDA KALDI
Profesyonel lige, 1960 yılında 22 yaşındayken Roma'da gerçekleştirilen ağır hafif siklette altın madalyayı alarak döndü. 1964 yılında ise Sonny Liston'u yenerek Dünya Şampiyonu oldu. Aynı yıl 'Malcolm X'ten etkilenerek müslüman olan ve Cassius Marcellus olan adını da Muhammed Ali olarak değiştiren efsanevi isim, boks hayatına ara vermek zorunda kaldı.

Başlarda çok iyi dost olan Malcom X ve Muhammed Ali'nin arası Malcom X'in Detroit'te kurulan Afrika kökenli Amerikalılar'ın oluşturduğu İslami din hareketi "Nation of Islam"dan ayrılınca bozuldu. Ve ikili dostluklarını bitirdi. Malcom X'in bu grubun üyeleri tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesiyle Muhammed Ali büyük bir üzüntü ve pişmanlık yaşadı.

ALTIN MADALYASINI OHIO NEHRİ'NE ATTI 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne attı. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verildi.


"ÇALIŞMANIN HER SANİYESİNDEN NEFRET EDİYORDUM AMA..."

VIETNAM SAVAŞINA GİTMEDİĞİ İÇİN 5 YIL HAPSE ÇARPTIRILDI
"Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp boksa tekrar döndü ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa Joe Frazier ile çıktığı Asrın maçında kaybetti. Daha sonra Ken Norton ile yaptığı boks maçında Norton'a sayı ile yenildi. Birçok kişi Muhammed Ali'nin kariyerinin bittiğini sanarken o azmedip ondan sonra içinde Ken Norton ile olan rövanş maçı da dahil olmak üzere çıktığı tüm maçları kazandı.

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU UNVANINI GERİ ALDI
1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu.3. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLARAK TARİHE GEÇTİ
1978 yılında Leon Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yendi ve dünya şampiyonluğunu 3 kez (1964, 1974, 1978) elde eden ilk boksör oldu. Muhammed Ali boks kariyerine şampiyon olduğu 1978 senesinde son verdi. Boks kariyerini sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalandı. Hastalığını gizleyip Larry Holmes ve Trevor Berbick ile maça çıktı ve kaybetti. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

1996'DA OLİMPİYAT MEŞALESİNİ YAKARKEN ELLERİ TİTRİYORDU...
Son yıllarda birçok kez hastaneye kaldırılan Muhammad Ali, 30 yıldır Parkinson hastalığı taşıyordu. 1996'da Atlanta'da Olimpiyat Meşalesi'ni yaktığı sırada titriyor olması hafızalara kazınmıştı. Doktorlar, Parkinson hastalığını, efsane boksörün kariyeri sırasında rakiplerinden aldığı yumruk darbelerine bağlamıştı.HAYATI FİLM OLDU 2001 yılında Muhammed Ali'nin hayatı Hollywood tarafından filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı. Hayatını anlatan biyografik roman ise 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlandı11 EYLÜL SALDIRILARINDA SIFIR NOKTASINDAN SESLENDİ: EVDE OTURUP İNSANLARIN MÜSLÜMANLARI YAFTALAMALARINA SEYİRCİ KALAMAZDIM

2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir:

“Beni asıl inciten, 'İslam' adının bulaştırılması ve 'Müslüman' bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

Muhammed Ali, CNN muhabirinin "Bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz? sorusuna ise tarihe geçen bir yanıt verdi: "Siz Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını."MUHAMMED ALİ'NİN TÜRKİYE ZİYARETİ...
1964 yılında 'Malcolm X'ten etkilenerek müslüman olan ve Cassius Marcellus olan adını da Muhammed Ali olarak değiştiren efsanevi boksör, 1976 yılının ekim ayında Türkiye'ye gelmişti. Dönemin Milli Selamet Partisi Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan tarafından Atatürk Havalimanı'nda karşılanan Muhammed Ali, burada kendisini bekleyen binlerce kişiyle birlikte Sultanahmet Camisi'ne gidip Cuma namazı kılmıştı.

Ali, 24 saat süren bu ziyaretinde Topkapı Sarayı'nı ziyaret ettikten sonra Boğaz'da tekne gezisi yapıp ülkesine döndü. Muhammed Ali, yaşamı boyunca İslamiyet'in yayılması için büyük çaba gösterdi.

"ŞÖHRET YOLU"NDA İSMİ YERE DEĞİL DUVARA YAZILDI
Hollywood, ünlü yıldızlarının isimlerini, Güney Kaliforniya’lı sanatçı Oliver Weissmuller tasarlamış olduğu ve Consolidated Terrazo Company adlı şirketin yaptığı birer yıldıza yazıp 1958 yılından beri Hollywood Bulvarı yani Şöhret Yolu’nda halen sergilemekte... Bu yıldızların hepsinin yerde sergilenmesine rağmen sadece tek bir yıldız binanın duvarında yer almakta. Ve bu yıldız çoğu kişinin bildiği gibi Ünlü bir boksör olan Muhammed Ali... Hollywood bulvarına konulmak istenen yıldızla ilgili “Ben peygamber ismi taşıyorum, ismimi yerlere yazdırmam” diyen Muhammed Ali için bir ilk gerçekleşiyor ve efsanenin yıldızı duvara yerleştirilerek ölümsüzleştiriliyordu. Ve bugün hala "Şöhret Yolu"nda duvardaki tek isim Muhammed Ali...

21 YAŞINDAKİ GENCİ ÖLÜMDEN KURTARDI
1981 yılında Vietnamlı olduğu iddia edilen 21 yaşında bir genç intihara kalkıştığında onu kurtarmaya çalışanlar ne istediğini sordu. Muhammed Ali ile konuşmak istiyorum dediğinde şaşkınlıkla etrafına bakınanlar koskoca Muhammed Ali’nin bu ne idüğü belirsiz genci ayağına geleceğine ihtimal vermiyorlardı. Ancak Muhammed Ali yine büyüklüğünü gösterdi ve intihar etmek isteyen genci yarım saat dil dökerek ölümden kurtardı. Olayın sonunda gazeteler Muhammed Ali’nin sözlerini yazdı: “Bir hayat kurtarmak dünyanın bütün şampiyonluklarından daha değerlidir.”  İnsanların ona neden saygı duyduğunu bir kez daha gösterdi.IRAK'TAN REHİNE KURTARDI1990’lara gelindiğinde o kelebek gibi uçup arı gibi sokan savaşçıdan eser kalmamış gibiydi. 1981 yılında Trevor Berbick’e karşı dramatik bir yenilgi alan Muhammed Ali boksu bırakmış, 1984 yılında itibaren de parkinson hastalığı ile mücadele etmeye çalışıyordu. Ancak tüm bunlar içindeki savaşçıyı hâlâ yenememişti. 1990’lar tüm dünyanın gözünü Irak’a, Saddam Hüseyin’e çevirdiği yıllardı aynı zamanda. Kuveyt’i işgal eden psikopat diktatör ülkesinde yaşayan 700’ü Amerikalı 2.000 yabancıyı rehin almıştı. Bir Müslüman olarak devreye giren Muhammed Ali, Bağdat’a bizzat gidip Saddam Hüseyin’le rehineleri serbest bırakması için görüştü. Bağdat’a bir politikacı olarak değil bir Müslüman olarak geldim diyerek o gün 15 rehineyi kendisiyle beraber Amerika’ya geri götürmüştü. Bu hamlenin işe yaradığını gören diğer devletler de aynı taktiği uyguladı. Japonya da İslamiyet’i seçen Muhammed Ali’nin eski rakiplerinden Antonio Inoki’yi Irak’a göndermiştir. Ali’nin hayatından ilginç kesitler derlemeye çalıştığımız bu yazıda da gördüğünüz gibi onun gibisi bir daha gelmez. Teşekkürler Şampiyon!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder